Servis - Elektronik Kart Tamiri Aşamalarımız

1- Servise Gelen Elektronik Kart yada Cihazın Veri Tabanına İşlenmesi

Servisimize gelen her elektronik kart veya cihaz firmamızın veri tabanına işlenir. Ayrıca seri numarası ile kayıt altına alınan kartların garanti durumları ve daha önce ne işlem gördüğü gibi bilgiler veri tabanımızda saklanır.Gerekmesi durumunda gelen kartların arıza öncesi ve sonrasını gösteren resimlerde çekilmektedir.2- Arıza Tespiti ve Fiyatlandırma

Elektronik kartlar yâda cihazlar gelişmiş test cihazları ile test edilerek arızalı malzemelerin tespiti yapılır. Bu aşamada elektronik devreye enerji uygulanmaz. Böylece onarılması zor ve onarımı mümkün olmayan olası arızalanmaların önüne geçilmiş olur.

Firmamız arıza tespitinde son teknoloji cihazlar kullanarak arıza tespiti yapıldığından kart tamir başarı oranımız % 90 nın üzerindedir.
3- Kart Üzerindeki Programlı Kompanentlerin Yedeklenmesi

Elektronik kartların çoğu sisteminde çalışması için ihtiyaç duyduğu programlı malzemeler barındırmaktadır. Bu malzemelerde bulunan yazılım zarar gördüğünde elektronik kart fiziksel olarak tam anlamıyla onarılsa bile cihaz kesinlikle çalışmayacaktır. Bunun olmasını önlemek için firmamız kart onarımına başlamadan önce mutlaka programlı elektronik ürünlerin yedeğini almaktadır. Bunlar PIC,CMOS,EPROM,EEPROM,MCU,PLCC gibi elektronik parçalardır. Aynı zamanda firmamızda birçok elektronik kartlarda bulunan yazılımların yedekleri mevcuttur.
4- Malzeme Temini

Firmamız malzeme stokuna büyük bir önem vermekte ve bu nedenler oldukça geniş bir malzeme stokunu elinde bulundurmaktadır. Stoklarda olmayan malzemeler ise gerek yurt içi ve gerek yurt dışı malzeme temininde çözüm ortağımız firmalar tarafından orijinal olarak temin edilmektedir. Tamir konusundaki hızımız deneyimli teknik personellerimizle birlikte buradan gelmektedir..
5- Arızanın Giderilmesi

Elektronik kartların üzerinden malzemelerin sökülmesi ve takılması büyük bir hassasiyet ve titizlik gerektirmektedir. Ayrıca sökme ve takma işleminde kullanılan cihazların dikkatle seçilmesi önemlidir. Aşırı ısı uygulamaları, yanlış lehimleme gibi gözden kaçan işçilik hataları cihazların çalışmamasına ya da daha büyük arızaların oluşmasına neden olur. Firmamız elektronik malzemelerin değişimiz bu işin ciddiyetini benimsediğinden kaliteli cihazlar kullanmaktadır. Twezeer, Kalem havya, Sıcak hava gibi sökme ve takma cihazlarımız en yeni teknoloji Weller WMD3 havya istasyonudur.6- Elektronik Kart yada Cihazın İşletme Ortamına Uyarlanması

Bir çok elektronik kart ve cihaz onarılmasına rağmen sürekli arızalanmaktadır. Bunun sebebi işletme ortamının cihaz yada elektronik kartın kendisine zarar vermesidir. İşletme ortamlarında bulunan buhar, rutubet, aşırı sıcaklık ve aşırı soğuk hava elektronik kartların bozulmasına neden olur. Bu yüzden firmamız arıza giderimi sırasında arıza sebebine göre cihaz ve elektronik kartlarda ya da panolarda ekstra modifikasyonlar sunmaktadır. Örneğin: Elektronik kartın plastik tabaka ile kaplanması, ısınan kartlarda fan uygulamaları gibi. Böylece firmamız arızaların ve işletmeler için maliyet ve iş kayıplarının önüne geçmektedir.Ayrıca bir raporla işyeri tarafından yapılması gerekenler müşterimize sunulmaktadır.